Dnia 24.09.2020 firma Turbospec rozpoczęła w Warszwie zdalne pomiary emisji spalin metodą Remote Sensing. Pomiary wykonywane będą przez 14 kolejnych dni do osiągnięcia 180 000 pomiarów. Pomiary będą wykonywane za pomocą 2 niezależnych urządzeń w 2 różnych punktach pomiarowych. W ciągu pierwszych dni pomiarowych zarówno na ulicy Puławskiej jak też Prymasa osiągnięto w szczycie około 1500 pomiarów na godzinę przez każde z urządzeń co zaowocowało około 26000 pomiarami w ciągu jednej doby.
Wykonywane nowoczesną metodą teledetekcji (ang. Remote Sensing ) pomiary w Warszawie są trzecimi tego typu pomiarami przeprowadzonymi w Polsce.
Pomiary pozwolą określić skalę problemu emisji substancji szkodliwych z pojazdów poruszających się po mieście Warszawa co w przyszłości pozwoli zaplanować miejskie strefy czystego transportu. W trakcie pomiarów rejestrowane są stężenia substancji takich jak: dwutlenek węgla, tlenek azotu, tlenek węgla, dwutlenek azotu, węglowodory, cząsteczki stałe PM.
Wykonane pomiary emitowanych stężeń substancji toksycznych zostaną porównane z normami emisji które dany pojazd powinien spełniać. Parametry techniczne zmierzonych pojazdów pozyskane zostaną z bazy CEPIK po czym zestawione zostaną one z wykonanymi pomiarami rzeczywistymi w celu określenia grup pojazdów z największą emisją substancji toksycznych do atmosfery. Badania tego typu pozwalają wskazać pojazdy niesprawne lub z wyciętym DPF, wyciętym katalizatorem, zaślepionym zaworem EGR.
W przyszłości tego typu rozwiązania stosowane będą przez organy kontrolujące stacje kontroli pojazdów w celu określenia skali nadużyć przez nieuczciwych diagnostów zwanych w środowisku jako „pocztowcy” (diagności wykonujący badanie techniczne bez weryfikacji parametrów technicznych pojazdów). Najwyższa Izba Kontroli wykonała obecnie raport pokazujący m.in. skalę tego problemu i niebawem powinien on trafić do wiadomości publicznej.
Firma Turbospec zaprasza miasta i organizacje ekologiczne do przeprowadzenia podobnych analiz w ich lokalnych środowiskach.