Tanie turbosprężarki – czy warto się skusić?

Dlaczego pomiędzy firmami wykonującymi regeneracje, występują tak duże różnice w cenie napraw turbosprężarek? Czy tanie turbosprężarki to świetna okazja?

Niektóre warsztaty specjalizujące się w regeneracji turbo mają bardzo niskie ceny usług. Rynek i doświadczenie pokazuje, iż zawsze znajdą się amatorzy, którzy decyzję o naprawie podejmą sugerując się wyłącznie ceną, licząc na łut szczęścia. Niestety większość niskich cen wynika z użycia tanich niskiej jakości części do napraw turbosprężarek. Poniżej prezentujemy zdjęcia, które mamy nadzieję zasygnalizują problem i zapalą czerwoną lampkę wśród osób liczących na okazję.

Czy można tanio zregenerować turbosprężarkę?

Praktyka pokazuje, iż niemożliwe jest wykonanie usługi regeneracji turbosprężarki w cenie poniżej 600 zł. Tanie turbiny mogą przysporzyć sporo problemów. Poniżej wyjaśniamy dlaczego. Większą część ceny za usługę stanowią kosztowne części, bez których pełna naprawa jest niemożliwa. Tanie turbosprężarki mają drastycznie skróconą żywotność i nierzadko nie wytrzymują nawet okresu gwarancyjnego.

Zdjęcie pokazuje niskiej jakości niedokładnie wykonane łożysko oporowe odpowiedzialne za luz osiowy wirnika turbosprężarki.

Powyższa ilustracja pokazuje łożyska ślizgowe odpowiedzialne za luz promieniowe wirnika turbosprężarki. Łożysko po prawej stronie to niskiej jakości niedokładnie wykonana część. Kolorem czerwonym zaznaczono niedokładnie wykonane powierzchnie (prawdopodobnie za pomocą ręcznej szlifierki). Łożysko posiada inną konstrukcję w stosunku do oryginału i brak otworów smarujących bieżnię łożyska.

Łożysko po prawej stronie to niskiej jakości podróbka oryginalnego łożyska. Widoczne różnice konstrukcyjne wpływają bezpośrednio na żywotność turbosprężarki. Mały przekrój otworu zasilającego olej, brak otworów zapewniających doprowadzenie oleju do bieżni stanowiących podporę dla wałka oraz niedokładna obróbka w istotny sposób skracają żywotność turbosprężarki.

Nawet tak drobne elementy jak śruby mają wpływ na pracę turbosprężarki. Po lewej stronie widoczna podróbka śruby mocującej talerzyk koła kompresora. Na zdjęciu widoczny jest brak rowka pełniącego rolę uszczelnienia. Oryginalna śruba posiada rowek, który wcinając się w aluminiowy talerzyk, zapobiega wyciekowi oleju do obudowy koła kompresora.

Podkładka (trapezowa) po lewej stronie pochodzi z niskiej jakości zestawu naprawczego turbosprężarki. Podkładka ma mniejszą grubość oraz zmienione pozostałe wymiary geometryczne w stosunku do oryginału. Gołym okiem widać też niskiej jakości stal oraz niedokładność wykonania. Podkładka odpowiada za połączenie rdzenia turbosprężarki z dyfuzorem przyłączanym do kolektora wydechowego. Podkładka wraz z śrubą odpowiada za połączenie pracujące w temperaturze rzędu 850 stopni Celsjusza! Wykonanie z cieńszego materiału powoduje, iż podkładka z mniejszą siłą oddziaływuje na śrubę mogąc powodować jej poluzowanie w wysokich temperaturach a w konsekwencji uszkodzenie turbosprężarki.

Powyższe zdjęcie obrazuje talerzyk obudowy koła kompresora. Zbyt duży luz wałka, powoduje obrobienie cylindrycznej powierzchni w talerzyku. W przypadku takiego uszkodzenia talerzyk powinien być wymieniony na nową część (koszt około 30 zł). Niektóre warsztaty zamiast wymienić uszkodzoną część roztaczają otwór i na kleju mocowana jest wstawka. Talerzyk z taką wstawką widoczny jest na zdjęciu. Turbosprężarka z talerzykiem przepuszczała olej do obudowy koła kompresora. Samochód z powyższą turbosprężarką dymił i zużywał duże ilości oleju.

Tani rdzeń turbosprężarki

Tanie Turbiny – rdzeń turbosprężarki

Jeśli dojdzie do powstania nadmiernego luzu wirnika turbosprężarki (powyżej 1mm) dochodzi do uszkodzenia obudowy łożysk turbosprężarki (tzw. rdzenia turbosprężarki) w miejscu gdzie znajduje się pierścień uszczelniający wałka turbosprężarki. Pierścień na wałku turbosprężarki uszczelnia połączenie między obudową łożysk a samym wałkiem obracającym się z prędkościami setek tysięcy obrotów na minutę. Miejsce to jest narażone na szeroki zakres temperatur (od -20 do 920 stopni Celsjusza). Tak wysoki zakres temperatur wyklucza regenerację rdzenia ze względu na różną rozszerzalność cieplną materiału z którego wykonana jest wstawka oraz rdzeń. Rdzeń w przypadku uszkodzenia powinien zostać wymieniony na nowy. Turbosprężarki z rdzeniami z wstawkami maja niższą trwałość, bardzo często są nieszczelne i leją olej do układu wydechowego powodując uszkodzenia filtrów cząstek stałych DPF, katalizatorów i innych elementów układu wydechowego.

Tania turbosprężarka – uważaj na zbyt niskie ceny!

Usługi regeneracji stanowią alternatywę do zakupu nowej części. Jeśli usługa wykonana jest właściwie przez wykwalifikowaną firmę, turbosprężarka po regeneracji będzie posiadać trwałość równą zupełnie nowej turbosprężarki.

Już samo podjęcie decyzji regeneracji turbo daje realne korzyści. Część regenerowana kosztuje przeważnie 50-70% części nowej. Szukając firmy regenerującej turbiny nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną usługi, bowiem podwójna oszczędność może przełożyć się na podwójne koszty. Jeśli naprawa turbosprężarki kosztuje poniżej 50% procent nowej turbosprężarki, możemy spodziewać się, iż warsztat zamiast wymienić zużyte części postara się za wszelką cenę zregenerować komponenty, które nadają się już tylko do utylizacji – to może spowodować konieczność ponownej wymiany turbosprężarki, co wiąże się z kosztami ponownego demontażu i montażu turbosprężarki, kosztem oleju, filtrów, czyszczenia układu dolotowego i intercooler’a.

Regeneracja turbosprężarek w Rzeszowie najlepsza jakość gwarantowana w Turbospec. Gwarantujemy na piśmie jakość turbin naprawianych w naszej firmie. Dzięki należycie naprawionemu turbo samochód odzyska pełną moc oraz niskie zużycie paliwa. Dobrze naprawione turbo to także gwarancja niskiej konsumpcji oleju smarującego silnik. 

Łatwy dojazd z Rzeszowa, Jasionki, Trzebowniska, Krasnego, Kraczkowej, Łańcuta, Przeworska, Jarosławia, Dynowa.

Kliknij aby wyświetlić nasz adres – Regeneracja turbosprężarek w Rzeszowie

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym profilem na Facebooku – Regeneracja Turbo